Polecamy
Strona główna » Alergeny »
Pyłek olszy

pyłek olszy
Alnus, ang. Alder

Pyłek olchy osiąga bardzo wysokie stężenia w atmosferze (od kilkuset do kilku tysięcy ziaren/m3). Ziarno pyłku Alnus glutinosa ma średnicę 20–27mm i 4-5 por.

Pylenie olszy charakteryzuje się wyraźną okresowością związaną ze zmianą pór roku i czynnikami pogodowymi. Terminy początku sezonu oraz intensywność pylenia są uzależnione przede wszystkim od temperatury powietrza zimą i wczesną wiosną. Dojrzewanie pyłku w pylnikach jest inicjowane przez określoną dawkę energii termicznej, po osiągnięciu której następuje proces uwalniania pyłku. Natomiast intensywność pylenia oraz ogólna liczba ziaren pyłku wyprodukowanych przez roślinę jest uzależniona od warunków meteorologicznych, jakie panują w okresie pylenia, w okresie bezpośrednio poprzedzającym okres pylenia oraz od warunków panujących w okresie tworzenia się pylników, a więc w końcu sierpnia i we wrześniu roku poprzedzającego.

Alergen główny – Aln g 1 o masie molekularnej 17–20 kDa i pI=5,3. Biochemiczna funkcja alergenu Aln g 1 jest nieznana. Alergen pyłku olchy wykazuje reakcje krzyżowe z alergenami pyłku brzozy i leszczyny.

Pyłek olszy jest po pyłku brzozy najczęstszą przyczyną okresowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek w okresie wiosennym. Objawy kliniczne u osób uczulonych na alergeny pyłku olszy pojawiają się nagle, bez objawów wstępnych stopniowo się rozwijających zauważalnych w przypadku uczulenia na inne alergeny. Jest to spowodowane zwykle gwałtownym początkiem pylenia olszy i wystąpieniem bardzo wysokich wartości stężenia pyłku w pierwszych dniach sezonu. Dominują objawy typowe dla okresowego alergicznego nieżytu nosa i spojówek w postaci wodnistej wydzieliny, świądu nosa, kichania, upośledzenia drożności nosa, objawów spojówkowych (łzawienie, zaczerwienie i pieczenie spojówek).

Szczyt pylenia olszy przypada zwykle przed rozpoczęciem pylenia przez brzozę, której alergeny są najczęstszą przyczyną alergicznego nieżytu nosa w okresie wiosennym w naszym klimacie. Alergeny pyłku olszy mogą działać na błonę śluzową na zasadzie priming effect, zwiększając nasilenie objawów klinicznych u chorych w okresie pylenia brzozy. Zostało bowiem udowodnione, że do wywołania objawów klinicznych na początku ekspozycji niezbędne jest znacząco wyższe stężenie pyłku niż po dłuższym okresie ekspozycji na alergeny.

opracowanie i fotografia Piotr Rapiejko / OBAS